سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

رئیس جمهور:

دیدار با اوباما در شرایط کنونی منتفی است/هر زمان بنا باشد با او دیدار می کنم

بروز شده : ١-٠٧-١٣٩٣, ٢٢:٣٠    نسخه چاپی    
مبادلات اقتصادی یک کشور با تحریم قطع نخواهد شد زیرا تحریم مسیر آب را منحرف می کند اما نمی تواند مانع از حرکت آن شود.
رییس جمهوری در خصوص امکان دیدار با باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا گفت: برای این دیدار برنامه ریزی و طراحی نشده و قاعدتا دیداری انجام نخواهد گرفت.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی که روز سه شنبه در نیویورک و در جمع مدیران رسانه های آمریکایی صحبت می کرد، در پاسخ به شبکه ان.بی.سی افزود: هر زمان بنا باشد در سطح روسای جمهوری ایران و آمریکا دیدار انجام گیرد، باید مقدمات لازم فراهم شود که گاه تهیه این مقدمات از هفته ها قبل آغاز می شود؛ لذا این دیدار در شرایط کنونی منتفی است.

روحانی با اشاره به مکالمه تلفنی خود با اوباما در سال گذشته گفت: در این گفت و گو سرفصل هایی از همکاری ها مطرح شد اما به این نتیجه رسیدیم که اگر موضوع هسته ای ایران حل شود راه برای همکاری های دو کشور بیشتر باز می شود.

رییس جمهوری افزود: طولانی شدن روند مذاکرات موجب تقویت بدبینی تاریخی در ایران نسبت به رفتار غرب و آمریکا شده که می تواند مانعی برای همکاری سریع دو کشور در مسایل مختلف منطقه ای و جهانی شود، در صورتی که حل این مساله شرایط میان ایران و آمریکا را متحول خواهد کرد.

روحانی با بیان اینکه اگر توافق نهایی در خصوص موضوع هسته ای ایران انجام شود بدون تردید همکاری ها توسعه خواهد یافت، گفت : پس از این موضوع می توان در خصوص مبارزه با تروریسم و تلاش برای استقرار ثبات و امنیت در منطقه حساس خاورمیانه همکاری کرد.

رییس جمهوری با بیان اینکه تحریم کشورها راه نادرست و اشتباهی است که هیچ نتیجه ای برای آمریکا جز از بین بردن فرصت برای توسعه روابط نداشته است، گفت: مبادلات اقتصادی یک کشور با تحریم قطع نخواهد شد زیرا تحریم مسیر آب را منحرف می کند اما نمی تواند مانع از حرکت آن شود.

رییس جمهوری ضمن محکومیت حمله هوایی و بمباران کشورها بدون مصوبه شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت: بمباران یک کشور مقررات قانونی دارد، یا باید در چارچوب مصوبات شورای امنیت باشد و یا اینکه مسوولان کشوری که هدف بمباران قرار گرفته اند به طور رسمی در خواست کمک کرده باشند.

به گزارش انتخاب، روحانی تصریح کرد: بمباران توسط یک یا چند کشور و یا حتی یک ائتلاف، بدون پشتوانه حقوقی و قانونی معنا ندارد و می تواند تجاوز تلقی شود.

وی با تاکید بر اینکه سوریه بیشترین آزار را از سوی تروریست ها متحمل شده است، تصریح کرد: مرزهای سیاسی، تروریست ها را راضی نمی کند و هر کجا هستند مردم را آزار می دهند ، قانون را زیر پا می گذارند،خودسری می کنند و برخوردهای وحشیانه ای با زنان و کودکان دارند که همه اینها غیر قابل تحمل است.

دکتر روحانی گفت: دولت و مردم سوریه خواهان رهایی از دست تروریست ها هستند چرا که بیشترین آزار و صدمه را از این تروریست ها دیده اند.

رییس جمهوری در ادامه این پرسش را مطرح کرد که آیا این رفتار تناقض آمیز نیست که کشوری می گوید من در سوریه می خواهم با یک گروه تروریستی بجنگم و از سوی دیگر علیه دولت مرکزی گروههای مسلح و تروریستی ایجاد می کند؟

دکتر روحانی گفت: این رفتار تناقض آمیز قابل درک نیست که کشوری بگوید من با تروریسم مبارزه می کنم وهمزمان از لحاظ سیاسی به گروههای مخالف دولت مرکزی یک کشور کمک و حتی عده ای را در خارج از کشور آموزش دهد و برای مبارزه و جنگ با دولت مرکزی به آن کشور بفرستد.این کار حتما به موفقیت منجر نخواهد شد.

رییس جمهوری در ادامه و در پاسخ به شبکه سی بی اس آمریکا در خصوص راه های مبارزه با تروریسم در سوریه ، گفت: اول باید در این کشور ثبات برقرار شود و برقراری ثبات در سوریه بدون کمک دولت مرکزی امکان پذیر نیست ولو اینکه نسبت به عملکرد این دولت انتقاداتی هم وجود داشته باشد.

روحانی با اشاره به برگزاری انتخابات در سوریه و حضور و رای مردم این کشور به دولت فعلی ، افزود: باید ریشه های تروریسم را خشکاند و زمینه بازگشت آوارگان سوری از کشورهای همسایه نظیر ترکیه ، عراق ، اردن و لبنان را فراهم کرد تا این کشور امن و آرام شود.

روحانی خطاب به نشریه نیشن در خصوص تحریم ها گفت: باید در آمریکا کسی بررسی کند که تحریم ها چه منافعی برای این کشور در بر داشته است، خیلی کشورها از مسوولان آمریکایی و نمایندگان کنگره آمریکا تشکر می کنند، زیرا اگر تحریم های آنها نبود، این کشورها فرصت کنونی را نداشتند و نمی توانستند در جایگاه امروزی خود قرار بگیرند.

رییس جمهوری تحریم غذا و دارو را کاری ضدبشری و خلاف مقررات و حقوق بشر توصیف کرد و با بیان اینکه دولت ایران حتی در این باره نیز راه های لازم برای تأمین نیازهای خود را پیدا کرده است، گفت: این تحریم ها اساساً قابل قبول نیست، مخصوصاً اگر اتهامات واقعیت نداشته و بر مبنای توهم باشد.

روحانی افزود: می گویند ایران به دنبال سلاح اتمی است در حالی که آژانس بین المللی انرژی اتمی به عنوان دستگاه متولی مکرر در گزارش های خود عنوان کرده است که هیچ مدرک و سندی در این خصوص پیدا نکرده و هیچ انحرافی در فعالیت های صلح آمیز ایران رخ نداده است.

رییس جمهوری دستیابی به تفاهم را از طریق جلب اعتماد از سوی دو طرف امکان پذیر دانست و گفت: باید به جای پاشیدن بذر خشم، بذر گل بیفشانیم آنگاه می توانیم در خصوص موضوعات واقعی نه توهمات بحث و همکاری کنیم.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١-٠٧-١٣٩٣, ٢٢:٣٠

   

پر مبحث ترین ها