سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

روحانی:

کاهش قیمت نفت یک توطئه و برنامه‌ریزی سیاسی است/ با همین قیمت نفت کشور را اداره می کنیم

باید کاری کنیم که اتکای بودجه به درآمدهای نفتی به حداقل برسد تا به صادرات نفت خام متکی نباشیم و تا پایان امسال رقم درآمدهای صادرات غیرنفتی کشور به 50 میلیارد دلار می‌رسد.

روحانی گفت: کاهش قیمت نفت خام صرفاً یک موضوع اقتصادی نیست، بلکه ناشی از توطئه و برنامه‌ریزی سیاسی برخی از کشورها بوده است.

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور روز چهارشنبه در ابتدای جلسه هیئت دولت، با اشاره به اجتماع بزرگ شیعیان در سرزمین مقدس کربلا، از تمام دستگاه‌های دولتی و مرزی خواست تا شرایط و امکانات را به‌گونه‌ای فراهم آورند که عاشقان خاندان عصمت و طهارت حداکثر بهره را از این سفر ببرند و به‌سلامت به وطن بازگردند.


روحانی به کاهش بهای جهانی نفت اشاره کرد و گفت: کاهش قیمت نفت خام صرفاً یک موضوع اقتصادی نیست، بلکه ناشی از توطئه و برنامه‌ریزی سیاسی برخی از کشورها بوده است.

رئیس‌جمهور افزود: کاهش قیمت نفت توطئه‌ای علیه مردم منطقه و مسلمانان بوده که نفع آن صرفاً برای برخی دیگر از کشورها می‌باشد.

روحانی با بیان اینکه مردم منطقه این‌گونه توطئه‌ها و به‌تعبیری خیانت‌ها علیه جهان اسلام را از یاد نخواهند برد، اظهار داشت: مسلماً مردم به این توطئه عکس‌العمل نشان خواهند داد و کشورهایی که پشت این توطئه هستند باید بدانند که نفرت را در جهان اسلام نسبت به خود افزایش می‌دهند.

رئیس‌جمهور تأکید کرد: مردم مطمئن باشند دولت توانایی اداره کشور را به‌خوبی و با همین قیمت نفت دارد و این کاهش، عدم اتکای بودجه کشور به نفت را افزایش می‌دهد.

روحانی با بیان اینکه بودجه 94 کمترین اتکا را به درآمدهای نفتی دارد، گفت: این امر نسبت به سالهای گذشته بی‌سابقه بوده و این کاهش قیمت نفت فرصتی است تا وابستگی بودجه را از درآمدهای نفتی جدا کنیم.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: دولت به اجرای همه بندهای اقتصاد مقاومتی پایبند است و از دستگاه‌های اجرایی می‌خواهم که همه بندهای اقتصاد مقاومتی را مورد توجه قرار داده عملیاتی کنند.

روحانی ادامه داد: اقتصاد کشور با توجه به منابع طبیعی سرشار و نیروی انسانی، مسئولان دلسوز و باتجربه و وجود پربرکت مقام معظم رهبری باید به‌گونه‌ای ساخته شود که با طوفان‌هایی فراتر از کاهش بهای نفت نیز آسیبی نبیند و به‌راحتی از این مسیر عبور کنیم.

رئیس‌جمهور با اشاره به "باید طرح‌های نیمه‌تمام عمرانی را به بخش خصوصی واگذار کنیم" گفت: همه دستگاه‌های اجرایی باید تلاش کنند تا این پروژه‌ها تکمیل شوند که این امر باعث افزایش امید میان مردم و رونق اقتصادی می‌شود.

روحانی به اهمیت تسریع در تصویب لایحه خروج از رکود در مجلس اشاره کرد و گفت: در این لایحه موضوع مشوق‌ها برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در نظر گرفته شده که این در راستای اقتصاد مقاومتی و خنثی کردن توطئه قیمت نفت می‌باشد.

رئیس‌جمهور با اشاره به موقعیت ژئوپلیتیکی کشور و توان بالا در زمینه صادرات محصولات غیرنفتی، گفت: در کشور امکانات بسیار زیادی در بخش ترانزیت جاده‌ای، ریلی و هوایی وجود دارد که باید از آنها به‌خوبی بهره گرفت.

روحانی ادامه داد: باید کاری کنیم که اتکای بودجه به درآمدهای نفتی به حداقل برسد تا به صادرات نفت خام متکی نباشیم و تا پایان امسال رقم درآمدهای صادرات غیرنفتی کشور به 50 میلیارد دلار می‌رسد.

رئیس‌جمهور به ضرورت کاهش هزینه‌های جاری در کشور اشاره کرد و گفت: با تحقق این امر می‌توانیم کاهش درآمدهای نفتی را جبران کنیم.

روحانی آرامش در جامعه و بازار، امید به آینده، کاهش تورم و خروج از رکود را از دستاوردهای دولت یازدهم خواند و گفت: دولت اجازه نمی‌دهد این دستاوردها از بین برود و برای حفظ آن مصمم است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه دولت خادم مردم است، گفت: همبستگی و پیوستگی مردم سرمایه بزرگی برای دولت است.

 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٩-٠٩-١٣٩٣, ١٨:۵۴

   

پر مبحث ترین ها