سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ملاقات امروز ظریف و وزیر امور خارجه آمریکا در ژنو/ ظریف: ببینیم می شود مذاکرات را تسریع کنیم

این نخستین مذاکره میان ایران و آمریکاست که از حضور کاترین اشتون نماینده ویژه اتحادیه اروپا در مذاکرات هسته ای ایران و ١+٥ در آن خبری نیست.

 محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و جان کری وزیر امور خارجه آمریکا نخستین مذاکرات خود را در سال جدید میلادی لحظاتی پیش در شهر ژنو سوئیس آغاز کردند تا به مذاکرات ایران و 1+5 سرعت ببخشند.
 
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت این دیدار ساعت 11 و 30 دقیقه به وقت محلی با حضور معاونان ظریف و کری در هتل «ماندارین» شهر ژنو برگزار شده است.

ظریف و کری در این گفت و گوها که نخستین دور مذاکرات در این سطح پس از مذاکرات نوامبر ٢٠١٤ وین و نیز نخستین مذاکرات در سال جدید میلادی است، با یکدیگر برای بررسی سرعت بخشیدن به روند مذاکرات ایران و 1+5 بحث و گفت وگو خواهند کرد.

«مرضیه افخم» سخنگوی وزارت امور خارجه امروز (چهارشنبه) در نشست خبری گفت: وزارت امور خارجه نسبت به هر دوره از مذاکرات و روند آن ارزیابی هایی خواهد داشت و هر وقت احساس کنیم که متناسب با خواست ما نیست و مسیر، مسیری نیست که به توافق جامع، عادلانه و عاقلانه و متناسب با خواست ما دست یابد، تصمیمات جدیدی را اتخاذ می کنیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان این که استفاده از ابزار فرسوده کنگره برای تحریم ها اشتباه است، افزود: ناکارآمدی این گونه اقدامات برای جهان اثبات شده و ملت ایران می تواند با توجه به برنامه های خود چشم اندازش را تعیین کند.

یک عضو تیم مذاکره کننده هسته ای پیش از عزیمت به ژنو گفت: طرفین درباره همه موضوع ها با یکدیگر بحث و گفت وگو خواهند کرد.

حجم غنی سازی ایران و جدول زمانی لغو تحریمها و مدت زمان توافق جامع، از مهمترین محورهای اختلافی میان طرفین است.

ظریف را در این دور از مذاکرات، مجید تخت روانچی و عباس عراقچی معاونان وی، امیرحسین زمانی نیا معاون بین الملل وزیر نفت، حمید بعیدی نژاد، داود محمدنیا، محمد امیری و پژمان رحیمیان همراهی می کنند.

ویلیام جوزف برنز معروف به بیل برنز، وندی شرمن و جیک سولیوان نیز کری را در سفر ژنو همراهی می کنند.

این نخستین مذاکره میان ایران و آمریکاست که از حضور کاترین اشتون نماینده ویژه اتحادیه اروپا در مذاکرات هسته ای ایران و ١+٥ در آن خبری نیست.

ظریف پس از یک روز اقامت در ژنو و دیدار با همتای آمریکایی خود، قرار است در سفری دوره ای به چند کشور اروپایی سفر کند.

ظریف روز یک شنبه پس از رایزنی با همتای قبرسی خود در یک نشست مشترک خبری گفت: «حضورم در ژنو فقط برای مذاکره با وزیر خارجه آمریکاست اما اینکه چقدر در اروپا باشم بستگی به سایر برنامه هایم در سفر به اروپا دارد که بعد از مذاکرات ژنو است.»

وزیر خارجه ایران گفت: هدف از این مذاکرات این است که ببینیم می شود مذاکرات را تسریع کنیم و به جلو حرکت دهیم.

ظریف درباره نتایج احتمالی گفت وگو با جان کری نیز گفت: «باید دید تا چه اندازه این مذاکرات برای رسیدن به راه حل مفید است. ما میزان مفید بودن این مذاکرات را همواره بررسی می کنیم.»

او همچنین روز دوشنبه در دیدار با سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه که به تهران سفر کرده بود، گفت که ایران از روسیه انتظار دارد نقش موثرتری در مذاکرات هسته ای ایفا کند؛ ریابکوف نیز گفت که تمام تلاش خود را بکار خواهیم گرفت.

قرار است پس از مذاکرات ظریف و کری، از روز پنجشنبه معاونان طرفین با یکدیگر بصورت دو جانبه مذاکره کنند.

مذاکرات رسمی ایران و ١+٥ نیز ٢٨ دی ماه در سطح معاونان وزیران خارجه و بدون حضور ظریف و اشتون برگزار خواهد شد.

ایران و ١+٥ پس از آنکه در ٢٤ نوامبر نتوانستند به توافق نهایی دست یابند مذاکرات خود را تا اول جولای ٢٠١٥ تمدید کردند تا در چهار ماه نخست به توافق کلی یا سیاسی دست یابند و در سه ماه بعدی، جزییات توافق را نهایی کنند.

علی‎اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی ایران، شامگاه شنبه (20 دی)، در یک برنامه تلویزیونی بدون اشاره به جزئیات مذاکرات وین8 گفت که طرفین در مذاکرات وین «تقریبا به تفاهم کامل رسیده بودند و کلیات تقریبا پذیرفته شده بود.»

صالحی گفت: «اتفاقی افتاد که طرف مقابل عقب نشینی کرد؛ دست های فراوانی در کار است که منافعشان را در ادامه بحران می بینند.» نخست وزیر رژیم صهیونیستی از به توافق نرسیدن ایران و کشورهای 1+5 در مذاکرات وین٨ استقبال کرده بود.

اکنون باید منتظر بود که آیا ایران و آمریکا می توانند به سرعت مذاکرات و نیز دستیابی به توافق شتاب ببخشند؟ به اعتقاد منابع سیاسی، زمان به نفع دولت اوباما نیست و چماق وضع تحریم های جدید از سوی کنگره این کشور از یک طرف و کارشکنی های شریک صهیونیستی از طرف دیگر، شرایط سختی را برای این دولت دموکرات و آینده سیاسی وی به وجود آورده است.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۴-١٠-١٣٩٣, ١٨:٣٢

   

پر مبحث ترین ها