سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

رییس جمهوری در اجتماع بزرگ مردم استان قم:

دولت پشتوانه خود را در قم می‌بیند/در مذاکرات تحمیل، تحقیر و ادامه تحریم‌ها را نمی‌پذیریم

بروز شده : ۶-١٢-١٣٩٣, ١٢:۵٣    نسخه چاپی    
تحریم ظلم به مردم ایران و توسعه حق مردم ایران است و طرف مذاکره کننده بداند ملت ایران هرگز از مسیر توسعه علمی خود دست برنخواهد داشت

رییس جمهوری اسلامی با تاکید بر ادامه روند مذاکرات بدون تحریم و تحقیر، گفت: به حول و قوه الهی ما با اقتدار مذاکرات را ادامه می دهیم، اما طرف مذاکره ما بداند ملت ایران هرگز از مسیر توسعه علمی خود دست برنخواهد داشت و راه توسعه علمی را ادامه خواهد داد.
 
به گزارش ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز چهارشنبه در جمع هزاران نفر از مردم استان قم در حرم مطهر حضرت معصومه(س)، تصریح کرد: طرف مذاکره کننده ما بداند باید پایان این مذاکرات و نتیجه توافق، برداشتن همه تحریم های ظالمانه و غیرقانونی باشد.

وی با تاکید بر اینکه من از روز اول در این دولت و در سازمان ملل هم اعلام کردم که تحریم ضدحقوق بشر است و دیروز هم در ژنو این جمله مورد تایید قرار گرفت، افزود: ما در مذاکرات نه تحقیری و نه تحریمی را می پذیریم و نه ادامه تحریمی را می پذیریم.

روحانی ادامه داد: در زمینه هسته ای سال گذشته یک قدم مهم برداشتیم و آن توافق موقت بود، در سایه آن توافق موقت می دانیم که بخشی از تحریم ها برداشته شد؛ تحریم ظلم به مردم و توسعه حق مسلم مردم ایران است.

رییس جمهوری تاکید کرد: ما مسیر حل معضلات از جمله پرونده هسته ای را با اقتدار و بدون اینکه به صدایی از گوشه و کنار و حاشیه پردازی عده ای توجه کنیم، ادامه دادیم و تا نهایت ادامه خواهیم داد.

وی با تاکید بر اینکه ایران در دنیا منزوی نیست، گفت: در زمینه سیاست خارجی قدم های مهمی را در رابطه با جهان و به ویژه همسایگان خود برداشته ایم.

** دولت به تمام وعده های خود وفادار است

روحانی با بیان اینکه شعار دولت نجات اقتصاد، احیاء اخلاق و تعامل سازنده با جهان بوده است، تصریح کرد: این دولت به تمام وعده هایی که در 24 خرداد پارسال داده است، وفادار می ماند.

وی با بیان اینکه ما به راهمان ادامه می دهیم، افزود: همه مردم ما باید بدانند در طول این 18 ما دولت در زمینه اقتصادی به رغم اینکه وارث ویرانی های فراوان بود، توانسته است قدم هایی را به حمایت شما مردم و هدایت مقام معظم رهبری و پشتیابانی مراجع معظم تقلید بردارد که هر منصفی را به تعجب وادار می کند.

وی تصریح کرد: ما همواره به منتقدان احترام می گذاریم و به آنها همانند حامیان می گوییم که از حمایت دولت برخوردار بوده و خواهند بود، اما تخریب در این کشور جایی ندارد.

وی تاکید کرد: تخریبگران خانه کهنه خود را ویرانه می کنند، مگر آمار اقتصادی این 18 ماهه را خبر ندارند، مگر کنترل تورم را نمی بنبند، مگر رشد اقتصادی را نمی بییند.

وی به عملکرد دولت یازدهم از آغاز تاکنون اشاره و بیان کرد: در این 18 ماه، هفت هزار واحد صنعتی نیمه تمام راه اندازی شده است، بیش از 200 هزار هکتار از زمین ها فقط در سه استان خوزستان، ایلام و سیستان و بلوچستان زیر پوشش آبیاری مدرن و قطره ای قرار گرفته است.

وی افزود: در همین مدت سهولت کسب و کار 22 رتبه ارتقا یافته و نسبت به پارسال از 152 به 130 رسیده است.

وی با اشاره به افزایش 100 میلیون مترمکعبی تولید گاز در روز، گفت: در طول یک سال ظرفیت تولید نفت را روزانه 200 هزار بشکه افزایش دادیم.

رییس جمهوری با بیان اینکه همه ما باید منصفانه قضاوت کنیم و واقعیت ها را ببینیم، تصریح کرد: بیایید آمار سال 93 را با سالهای قبل مقایسه کنیم، اگر کار مهمی شده به دست شما و همت شما مردم عزیز و بزرگوار ایران شده است.

* امروز دولت پشتوانه خود را در قم می بیند

روحانی با بیان اینکه این طلبه کوچک فرزند حوزه، خوش ترین ایام زندگیش 10 سالی بود که در این شهر گذراند، گفت: امروز دولت پشتوانه خود را در قم می بیند و چشم انداز فردای این نظام، کشور و ملت را در سایه اندیشه برآمده از حوزه علمیه قم می داند.

وی تصریح کرد: حوزه علمیه قم به عنوان افتخار همه عالمان و محققان در طول تاریخ و به ویژه در آن ایامی که شیخ موسس به این شهر آمد و حوزه بزرگ و عظیمی را آیت الله العظمی حائری در 1340 هجری قمری بنیان نهاد و فیضیه رونق دیگری یافت و همه اندیشندان و عالمان و بزرگان به این حوزه شتافند.

وی با بیان اینکه بزرگترین افتخارات تاریخ علمی، دینی و سیاسی ما از قم و از حوزه علمیه قم است، گفت: امام راحل تربیت یافته این حوزه بود، مقام معظم رهبری تربیت یافته همین حوزه بوده، مراجع بزرگ، اندیشمندان و محققان که همواره سر احترام به سمت همه آنها فرود می آوریم نیز تربیت یافتگان همین حوزه هستند.

وی با بیان اینکه مرجعیت عامه شیعه را مرحوم آیت الله العظمی بروجردی در همین حوزه بنیانگذاری کرد، افزود: قیام و نهضت امام از قم و حوزه علمیه قم آغاز شد؛ دین اسلام، مسیر اهل بیت(ع) و تشیع زنده است، چون حوزه علمیه قم و اجتهاد زنده است.

روحانی تاکید کرد: اسلام به علم، دانش و عقلانیت استوار است، چون قم زنده است.

رییس جمهوری تصریح کرد: این حوزه بزرگ و عظیم قم همواره در برابر لاابالی گری، تفسیر به رای، جمود و تحجر ایستاد و می ایستد.

روحانی تاکید کرد: ما باید بدانیم تحجر و افراط نه تنها دنیای مردم که اول دین مردم را می سوزاند؛ تبدیل دین جامع و نجات بخش اسلام به دینی خشک، جامد، خشن و غیر منعطف به آن معناست که در قوام استمرار و قدرت دین ضربه وارد کرده اند.

وی گفت: اسلام دینی است که در چارچوب طاقت بشر تدوین شده است، اسلام دین حرج نیست، اسلام دین مشقت نیست، اسلام دین نجات است.

روحانی بیان کرد: ما به حوزه علمیه، مراجع، فضلا، بزرگان و اندیشمندانی افتخار می کنیم که در این حوزه هرگز عقل مطرود نبود، هرگز علوم عقلانی در کنار علوم نقلی در انزوا نبود، امام و بزرگانی چون علامه طباطبایی و شهید مطهری و شهید بهشتی از تربیت یافتگان همین حوزه علمیه مقدسه بوده اند.

وی با بیان اینکه ما باید بدانیم این حوزه نهاد مستقل بوده و نهاد مستقل باقی خواهد ماند، گفت: این حوزه بزرگ مستقل هرگز زیر پرچم هیچ سیاست، حزب و جناحی نرفته است و نخواهد رفت.

وی ادامه داد: قم گرچه مرکز و مبدا تاسیس نهضت اسلامی و حکومت اسلامی بود وگرچه همواره تابع ولایت در دوران امام و پس از آن، دوران رهبر معظم انقلاب بود، اما همواره حوزه به صورت مستقل راه و مسیر خود را ادامه داده است و ادامه خواهد داد.

روحانی با تاکید بر اینکه من می خواهم به صراحت اعلام کنم دولت به قم نیاز دارد، گفت: ما به نظریه پردازی های دینی و فقهی عالمان دین نیاز داریم، ما نیاز داریم که همپای دانشگاه و دانشگاهیان و فرهیختگان از اجتهاد مجتهدان قم همواره بهره ببریم.

وی افزود: قم زمانی اجتهادش در زمینه لزوم نهضت لزوم تاسیس و تشکیل حکومت اسلامی بود، امروز هم برای رفع مشکلات سیاسی و اقتصادی به قم نیاز داریم.

وی اضافه کرد: مردم عزیر قم، حوزه علمیه، اساتید، علما و فضلای ما برای ادامه راه و توسعه نیاز به اتحاد بیشتر و همدلی بیشتر داریم، نهضت صدایش از قم بلند شد وحدت صدایش از قم بلند شد.

روحانی با تاکید بر اینکه باید برادری و اتحاد صدایش از حوزه و قم به گوش همه ملت ایران برسد، تصریح کرد: باید صدای عقلانیت و اعتدال از قم و از حوزه علمیه به گوش همه مردم جهان برسد، ما باید قدر این مردم فداکار و عزیز قم را بدانیم که همیشه کنار امام و اسلام ایستادگی کردند.

وی گفت: دولت همانند همه روزهای تاریخ این انقلاب حمایت ملت و مخصوصا حمایت مردم قم و حوزه علمیه و مراجع تقلید را می طلبد ما می توانیم دست به دست هم دهیم و از پیچ و خم ها عبور کنیم.

روحانی افزود: لازم می دانم از همه جمعیتی که در میدان آستانه و خیابان های اطراف تجمع کرده اند، سپاسگزاری کنم.

وی با تاکید بر اینکه روحانی وطن دومش قم عزیز و شریف است، گفت: افتخار ما فرزندی این حوزه مقدسه علمیه قم است، دولت خود را متعهده می داند برای خدمت به قم برای توسعه قم که هم مردم زندگی راحتی داشته باشند و هم بهترین شرایط برای زائران عزیز این مرقد مطهر باشد و همچنین زائرانی که به مسجد شریف جمکران می آیند.

وی با بیان اینکه همه مردم چشم امیدشان در معنویت به این حوزه است، گفت: درود و سلام بر مردم شریف قم، درود و سلام بر حوزه علمیه، درود و سلام بر اشعریون و همه بزرگان شریف این شهر، درود بر طلاب و فضلا و همه مراجع معظم تقلید.

* برنامه دولت در استان قم

وی در ادامه با اشاره به برنامه های سفر هیات دولت به قم، گفت: امروز در بدو ورود به استان قم، کلنگ آغاز عملیات اجرایی راه آهن دو خطه برقی سریع السیر از تهران به قم و از قم به اصفهان به زمین زده شد.

وی افزود: به حول و قوه الهی این طرح مهم را شروع کردیم و ادامه خواهیم داد و اعتبار لازم برای این کار که مجموعا دو میلیاد و 600 میلیون دلار است در چند روز گذشته گشایش پیدا کرد.

روحانی تاکید کرد: با اطمینان به محضر شما مردم شریف قم عرض می کنیم که این طرح اجرایی و عملیاتی خواهد شد.

وی به عملیات تکمیل صحن شرقی حرم مطهر حضرت معصومه(س) اشاره و بیان کرد: این صحن از همین امروز شروع به کار می کند؛ 30 درصد این طرح قبلا اجرا شده بود و 70 درصد این طرح را نیز دولت یازدهم انجام داده و بقیه طرح هم ظرف سال 94 و 95 به اتمام نهایی خواهد رسید.

وی به افتتاح آزاده راه قم به گرمسار اشاره و اضافه کرد: این آزاد راه جهت تسهیل برای مردم قم و استان های همجوار و همه مسافران در این دولت تبدیل به آزادراه شش بانده شده است و افتتاح خواهد شد.

روحانی رساندن آب با حجم 207 میلیون مترمکعب از سد مخزنی کوچ ری به استان قم را از دیگر طرح ها عنوان کرد و افزود: این طرح تا فروردین سال آینده به اتمام خواهد رسید و مردم قم از لحاظ کیفیت و استمرار آب شرب در شرایط مناسب و خوبی قرار خواهند گرفت.

وی با تاکید بر اینکه این کار را دولت با همه همت خودش پیگیری خواهد کرد و به نتیجه نهایی خواهد رساند، افزود: البته این طرح شهرهای دیگر را نیز از جمله گلپایگان، خوانسار، خمین، محلات، ساوه و روستاهای دیگر را نیز بهره مند خواهد کرد.

وی گفت: آرزوی ما این بود که مردم از آب سالم با کیفیت بالا استفاده کنند.

وی توسعه تصفیه خانه آب موجود را از جمله دیگر طرح ها عنوان و اضافه کرد: این تصفیه خانه در طول سال 94 به اتمام خواهد رسید که روزانه70 هزار مترمکعب آب را تصفیه خواهد کرد و در اوایل سال 95 به بهره برداری خواهد رسید.

روحانی افزود: پیشرفته ترین تصفیه خانه آب فاضلاب نیز در قم احداث خواهد شد و کل این پروژه در سال 94 به اتمام خواهد رسید.

وی تصریح کرد: دولت مصمم برای ساخت یک بیمارستان بزرگ و مجهز یک هزار تختخوابی برای استان قم است که ان شاالله این کار در سال آینده آغاز خواهد شد.

وی افزود: امروز بخش خصوصی برای اجرای این طرح اعلام آمادگی کرده است و بر فرض نبود بخش خصوصی، دولت این طرح را از خودش برای مردم عزیز و فداکار قم به یادگار خواهد گذاشت.

وی بیان کرد: در زمینه کشاورزی طرح هایی که مد نظر دولت است، آبیاری مدرن و همچنین برنامه کشاورزی گلخانه است که برای امسال 12 میلیارد تومان و برای سال آینده نیز اعتبار بیشتری خواهیم گذاشت تا کشاورزی قم توسعه پیدا کند، چرا که زندگی بخشی از مردم این استان به کشاورزی وابسته است.

وی با اشاره به نیازمندی های استان قم در زمینه صنعت، گفت: هر مقدار که برای راه اندازی و توسعه طرح های صنعتی نیاز باشد، بانک مرکزی متعهد شده این کار را انجام دهد.

وی گفت: مجتمع فرهنگی قم نیز در سال 94 تکمیل خواهد شد که اعتبار اولیه آن 6میلیارد تومان بود و 6میلیارد تومان دیگر نیز دولت متعهد شده است.

رییس جمهوری با بیان اینکه برای قم 30 پروژه مهم مد نظر قرار دادیم که در شورای اداری تشریح خواهیم کرد، گفت: کل اعتبار برای این 30 پروژه، 379 میلیارد تومان است که بخشی از این پروژه ها در سال 94 و بخشی در سال 95 به اتمام خواهد رسید.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۶-١٢-١٣٩٣, ١٢:۵٣

   

پر مبحث ترین ها