سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ظریف در جمع دانشجویان آمریکایی: تحريم‌ها لغو مي‌شود چه سناتورها خوش‌شان بيايد و چه نيايد

محمد‌جواد ظريف، وزير امور خارجه كشورمان صبح روز چهارشنبه به وقت نيويورك، ميهمان ويژه دانشگاه نيويورك بود.

 رييس دستگاه ديپلماسي كشورمان در اين دانشگاه در نشستي كه با همكاري بنياد امريكاي نوين و مركز همكاري بين‌المللي دانشگاه نيويورك برگزار مي‌شد، شركت كرد و به پرسش‌هاي ديويد ايگناتيوس ستون‌‌‌نويس روزنامه واشنگتن‌پست كه مجري اين برنامه بود، پاسخ داد. محمد‌جواد ظريف در اين نشست به پرسش‌هاي متنوعي پيرامون برنامه هسته‌اي ايران، مذاكرات هسته‌اي ايران با ١+٥، جزييات محورهاي مشترك به دست آمده ميان طرفين در لوزان، برنامه هسته‌اي كشورهاي همسايه، رابطه ايران با كشورهاي منطقه، پرونده يمن، بمباران فرودگاه صنعا جهت ممانعت از فرود هواپيماي ايراني و توقيف كشتي بارگيري در تنگه هرمز پاسخ داد. محمد‌جواد ظريف در پاسخ به پرسشي در خصوص شفاف‌سازي برنامه هسته‌اي ايران گفت: ايران پس از ژاپن طي ١٠ سال اخير بيشترين بازرسي‌هاي هسته‌اي را داشته است. اين در حالي است كه تعداد تاسيسات هسته‌اي ژاپن ١٠ برابر ايران است. ما پروتكل الحاقي را به شكل داوطلبانه در سال‌هاي ٢٠٠٣ تا ٢٠٠٥ اجرا كرديم. در حال حاضر هم آماده اجراي مفاد اين پروتكل به شكل داوطلبانه در صورت رسيدن به تفاهم نهايي هستيم. فرصتي براي توافق هسته‌اي به وجود آمده كه نبايد از دست برود. اين توافق به نفع هر دو طرف مذاكره است.


ايران به دنبال رسيدن به توافق تا ضرب الاجل تعيين شده است. ظريف، توافق هسته‌اي را توافقي خوب و در راستاي منافع تمامي كشورها توصيف كرد اما گفت مطمئنا اين توافق، «بي‌نقص» نخواهد بود. وزير خارجه ايران تفاهم ماه گذشته بين ايران و گروه ١+٥ در «لوزان» را «متوازن» خواند و افزود: بايد منتظر ماند و ديد كه آيا توافق نهايي احتمالي هم متوازن باقي مي‌ماند يا خير. ظريف با اشاره به ادامه مذاكرات براي نگارش متن توافق از امروز در نيويورك تصريح كرد: ايران با ديپلماسي چند جانبه تلاش مي‌كند تفاهم حاصل شده را به صورت متني نوشتاري درآورد و انتظار همكاري در اين زمينه دارد. وزير امور خارجه كشورمان در پاسخ به سوالي در اين خصوص كه واكنش ايران به درخواست فرضي عربستان براي برخورداري از برنامه هسته‌اي مشابه ايران چه خواهد بود ،گفت: در صورتي كه همان سطح نظارت كه بر برنامه هسته‌اي ايران وجود دارد بر برنامه غني‌سازي عربستان هم وجود داشته باشد نه تنها از آن حمايت مي‌كنيم بلكه از آن استقبال مي‌كنيم. برنامه صلح‌آميز هسته‌اي تحت نظارت بين‌المللي موضوع هراسناكي نيست.


ايران از تكنولوژي صلح‌آميز هسته‌اي براي همه اعضاي ان‌پي‌تي استقبال مي‌كند. رييس دستگاه ديپلماسي كشورمان در بخش‌هايي از سخنان خود گفت: بزرگ‌ترين تهديد عليه صلح جهاني وجود تسليحات هسته‌اي در امريكا است و دومين تهديد هم برخورداري اسراييل از تسليحات هسته‌اي است. نخست‌وزير رژيم صهيونيستي بر ٤٠٠ كلاهك هسته‌اي كه در نتيجه نقض ان‌پي‌تي به دست آورده، تكيه داده است. وي ضمن محكوم كردن تجاوز عربستان به يمن تصريح كرد كه با مقامات سازمان ملل درباره طرح ايران براي حل بحران يمن گفت‌وگو كرده است. ظريف با تاكيد بر ضرورت احترام به حاكميت ملي يمن ابراز اميدواري كرد مساله يمن با اجراي طرح ايران حل شود. وزير امور خارجه ايران در ادامه ضمن اشاره به وخامت اوضاع انساني در يمن، اقدام عربستان در جلوگيري از ارسال كمك‌هاي انسان‌دوستانه ايران به يمن را محكوم كرد و گفت ايران طبق مقررات مجوزهاي لازم را براي اين كمك رساني دريافت كرده بود. ظريف در بخش‌هايي از سخنان خود تاكيد كرد كه مردم سوريه و يمن بايد درباره سرنوشت‌شان تصميم بگيرند.


وزير امور خارجه ايران با اشاره به توقيف يك كشتي در تنگه هرمز توسط ايران با تاكيد بر اينكه اين مساله ارتباطي به تحولات يمن ندارد، گفت: خليج فارس شاهراه ما است. براي ما، آزادي دريانوردي در خليج فارس يك ضرورت است و ما نه تنها خودمان به اين موضوع احترام مي‌گذاريم، بلكه از همه مي‌خواهيم به آزادي كشتيراني احترام بگذارند. مجري برنامه گفت: معمولا اين‌گونه مسائل حقوقي از طريق رويه‌هاي قانوني لازم در دادگاه‌ها اعمال مي‌شود. اين سوال در ذهن بسياري از مردم مطرح شد كه آيا ايران با توقيف كشتي (باري) در تنگه هرمز قصد داشت در بحبوحه تنش‌ها در منطقه خاورميانه و بالاخص يمن، پيامي بفرستد؛ اينطور نيست؟


ظريف پاسخ داد: اين مساله هيچ ارتباطي به يمن ندارد. متاسفانه در يمن حوادثي روي داده است و اجازه ورود كمك‌هاي بشردوستانه به اين كشور داده نمي‌شود. با وجود اينكه آتش‌بس اعلام شد، عمليات نظامي ادامه دارد و چند ساعت بعد از اعلام آتش‌بس اين حملات ادامه پيدا كرد. ما قطعا اميدواريم كه چهره‌هاي آرام و خونسرد، پيروز شوند و به سوي حل و فصل اين مشكل حركت كنند. وزير امور خارجه كشورمان گفت: همان‌طور كه مي‌دانيد ما طرح چهار ماده‌اي خود را براي عموم ارايه كرديم و من نيز در مقاله خود در نيويورك تايمز به اين طرح اشاره كردم.

ما نيز با همه بر مبناي اين طرح همكاري مي‌كنيم. من به محض ورود به نيويورك، گفت‌وگويي طولاني با معاون دبيركل سازمان ملل داشتم؛ ما نيز درباره نحوه برگزاري نشستي بين يمني‌ها براي يافتن راهكار و اينكه چگونه ديگران مي‌توانند زمينه برگزاري چنين ديداري را فراهم كنند، تبادل نظر داشتيم. وي گفت: متاسفانه با وجود آنكه، كمك‌هاي بشردوستانه بخش اساسي هرگونه توافقي به شمار مي‌رود، با اين كمك‌ها مخالفت شده است. مساله توقيف كشتي مزبور هيچ ارتباطي به بحران يمن ندارد؛ اين يك مورد قانوني است. از كشتي باري خواسته شد كه به بندر بياييد، اما كشتي خودداري كرد. نيروهاي دريايي ما نيز اقدام كردند تا اين كشتي را تا بندر همراهي كنند.


ظريف در پاسخ به سوالي درباره اقدامات كنگره براي تشديد شرايط مذاكره با ايران گفت: ما با دولت كشورهاي مختلف از جمله امريكا توافق مي‌كنيم نه با كنگره يا ديوان عالي اين كشور. وي در پاسخ به سوالي در خصوص برداشته شدن تحريم‌هاي بين‌المللي عليه ايران گفت: اگر ايران و شش كشور مقابل آن بتوانند تا پايان ماه ژوئن به يك توافق دست پيدا كنند، شوراي امنيت سازمان ملل چند روز پس از حصول اين توافق، با صدور قطعنامه فصل هفتمي اين توافق را مورد تاييد قرار مي‌دهد. اين قطعنامه تمام قطعنامه‌هاي پيشين از جمله قطعنامه‌هاي تحريمي را لغو خواهد كرد.


چنين قطعنامه‌اي براي دولت امريكا هم الزام‌آور خواهد بود. ظريف بار ديگر در اين نشست موضع‌گيري قبلي ايران در خصوص تحريم‌ها را تكرار كرده و اعلام كرد كه اين تحريم‌هاي اقتصادي بايد به محض رسيدن به توافق نهايي از ميان برداشته شوند. وي در پاسخ به سوالي در خصوص زمان تعهدهاي ايران گفت: گام‌هايي كه ايران بايد بردارد در چند هفته قابل عملي شدن هستند. محمد‌جواد ظريف در پاسخ به سوالي در خصوص‌ بندي كه در فكت‌شيت امريكايي‌ها وجود دارد و در آن به مساله بازگشت‌پذير بودن تحريم‌ها عليه ايران اشاره شده است، گفت: ايران نگران نقض تعهدات از سوي طرف مقابل در مذاكرات است.


ايران اين مدت زمان طولاني را صرف مذاكرات و رسيدن به توافقي نكرده است كه صرفا يك چرخش قلم باشد و با چرخش قلم ديگري نقض شود. اين يك بازي نيست. قيد بازگشت‌پذيري مساله دوجانبه‌اي است و هر دو طرف بايد اين مساله را درك كنند. ظريف در بخش‌هاي ديگري از سخنان خود با اشاره به اينكه ايران به تمام تعهدات خود در قالب توافقنامه موقت ژنو مصوب نوامبر ٢٠١٣ عمل كرده است، گفت: اين امريكا و سيستم خزانه‌داري اين كشور بود كه به مفاد مورد توافق در توافقنامه موقت عمل نكرد. بنابراين ايران هم سيستم بازگشت‌پذيري برنامه هسته‌اي خود را در صورتي كه امريكا از تعهدات خود سر باز بزند، در اختيار خواهد داشت.

 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٠-٠٢-١٣٩۴, ١٢:١۶

   

پر مبحث ترین ها