سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

فیگارو: انگشت اتهام سردار سلیمانی به سوی آمریکا

بروز شده : ۵-٠٣-١٣٩۴, ٢٣:٠١    نسخه چاپی    
یکی از روزنامه های فرانسوی سخنان اخیر سردار سلیمانی را درباره مبارزه با داعش بازتاب داد و نوشت بنا به گفته این مقام سپاه پاسداران ایران داعش نفت خود را از طریق کشورهای عضو ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش صادر می کند.

 

روزنامه فرانسوی لوفیگارو نوشت: آمریکایی ها از ارتش عراق انتقاد می کنند که انگیزه لازم را برای جنگ با داعش ندارد، در حالیکه ایرانی ها مسئولیت شکست را به دوش آمریکا می اندازند. آمریکا یک هفته بعد از سقوط الرمادی، عصبانیت خود را از این شکست مخفی نمی کنند. اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا روز یکشنبه اعلام کرد « ارتش عراق برای جنگ با جهادی های داعش اراده ای از خود نشان نداد ». شهر کلیدی رمادی که فقط در حدود یکصد کیلومتری غرب بغداد، پایتخت عراق قرار دارد، هفته گذشته به دست جهادی های داعش افتاد. یک مقام بلند پایه آمریکایی اعلام کرد « شمار نظامیان عراقی بسیار بیشتر از جهادی های داعش بود. آنها نتوانستند بجنگند و از منطقه عقب نشستند ».

اشتون کارتر در شبکه تلویزیون سی ان ان با دفاع از راهبرد آمریکا درباره عراق و سوریه از اوت 2014 تاکنون، خاطر نشان کرد این حملات در زمین و میدان انعکاسی نداشته است. هیچ چیز نمی تواند جای اراده نظامیان عراقی را برای جنگ پر کند.

اشتون کارتر همچنین گفت « اگر ما به آنها آموزش دهیم، تجهیزات و کمک برای آنها تامین کنیم اراده لازم را برای جنگیدن به دست خواهند آورد زیرا فقط در صورتی که آنها بجنگند، داعش شکست خواهد خورد ».

حیدر العبادی، نخست وزیر عراق نیز اتهامات وزیر دفاع آمریکا را رد کرد. حیدر العبادی در مصاحبه ای با شبکه بی بی سی اعلام کرد « اشتون کارتر اطلاعات نادرست دریافت کرده است ». نخست وزیر عراق اطمینان داد تا چند روز دیگر شهر رمادی به دست نیروهای عراقی باز پس گرفته خواهد شد. روز شنبه ارتش عراق با پشتیبانی شبه نظامیان شیعه به ضد حمله ای علیه داعش در شرق رمادی اقدام کرد.

«دسیسه آمریکایی» به دنبال این موضع حیدر العبادی، سردار قاسم سلیمانی، متحد ایرانی بغداد نیز مسئولیت این شکست را به دوش واشنگتن انداخت. سلیمانی آمریکا را متهم کرد که برای کمک به ارتش عراق در رمادی «هیچ کاری نکرده است».

این مقام بلند پایه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران فرماندهی نیروی قدس را عهده دارد. سلیمانی در یک سخنرانی شامگاه یکشنبه در شهر کرمان گفت « آقای اوباما، فاصله رمادی تا پایگاه الاسد که هواپیماهای آمریکایی در آنجا مستقر هستند، چقدر است»؟ چگونه شما می توانید به بهانه محافظت از عراقی ها در آنجا مستقر شوید و هیچ کاری انجام ندهید »؟

اتهامات سردار سلیمانی از این هم فراتر می رود. به گفته او جهادی هایی که کنترل بسیاری از مناطق نفتی عراق و سوریه را در دست دارند نفت خود را از طریق کشورهای عضو ائتلاف بین المللی که واشنگتن تشکیل داده است، صادر می کنند.

شهر رمادی که در یکصد کیلومتری غرب بغداد واقع شده است، 17 ماه مه برغم بمباران های هوایی هواپیماهای آمریکایی مستقر در پایگاه الاسد به دست داعش افتاد. برخی از مشاوران نظامی آمریکایی نیز در پایگاه الاسد مستقر هستند.

به گفته رسانه های ایرانی قاسم سلیمانی در زمان بازپس گیری شهر تکریت عراق در پایان ماه مارس به دست ارتش این کشور و شبه نظامیان عراقی، در این کشور حضور داشت. ایران، قدرت شیعه منطقه، با رایزنی های نظامی و کمک مالی از حکومت های سوریه و عراق، با داعش وارد جنگ شده است. سردار سلیمانی که جنگ با داعش به اعتقاد وی دفاع از منافع ملی است، اعلام کرد « فقط جمهوری اسلامی ایران می تواند با پدیده خطرناک داعش مقابله کند ».

 

منبع: انتخاب

 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۵-٠٣-١٣٩۴, ٢٣:٠١

   

پر مبحث ترین ها