سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

وقتی به آمریکا اعتماد داشتیم

مگر آمریکا دشمن شماره یک ما نبود؟ چه شد که به آمریکایی‌ها اعتماد کردیم و پول ناقابلمان را در در دهان شیطان بزرگ گذاشتیم؟ آیا بصیرت نداشتیم؟ ساده‌اندیش بودیم؟ از یک طرف شعار می‌دادیم از طرف دیگرجور دیگر عمل می کردیم...؟ چرا هیچ کس اعتراض نکرد؟ مجلسی‌ها کجا بودند؟‌تریبون‌دارها چرا در این قضیه ساکت نشستند؟

 

 

مگر آمریکا دشمن شماره یک ما نبود؟ چه شد که به آمریکایی‌ها اعتماد کردیم و پول ناقابلمان را در در دهان شیطان بزرگ گذاشتیم؟ آیا بصیرت نداشتیم؟ ساده‌اندیش بودیم؟ از یک طرف شعار می‌دادیم از طرف دیگرجور دیگر عمل می کردیم...؟ چرا هیچ کس اعتراض نکرد؟ مجلسی‌ها کجا بودند؟‌تریبون‌دارها چرا در این قضیه ساکت نشستند؟ این سؤال‌ها و ده‌ها سؤال دیگر این روزها به دنبال توقیف 2 میلیارد دلار از دارایی‌های ایران در آمریکا در اذهان مردم ایجاد شده است که نیازمند اطلاع رسانی درست و دقیق است.

روزنامه 19دی نوشت:البته رئیس جمهور در سفر روز سه شنبه به کرمان ضمن اینکه تصریح کرد مسئولان ده ماه فرصت داشتند تا دارایی‌های ایران را از آمریکا خارج کنند وعده داد گزارش فرایند توقیف اموال دولت ایران منتشر و پرونده به قوه قضائیه ارائه شود.

چرا سرمایه گذاری در آمریکا؟

بانک مرکزی در وظایف ذاتی خود برای حفاظت از ارزش پول ملی و اعمال سیاست‌های پولی و ارزی باید ذخایر خارجی داشته باشد، اما اینکه این ذخایر خارجی کجا و در چه محلی سرمایه گذاری و نگهداری شوند تصمیمی استراتژیک و بسیار حیاتی است که باید با دقت و حساسیت فراوان و با بررسی فاکتورهای اقتصادی، سیاسی و امنیتی گرفته شود. در ارتباط با سرمایه گذاری ایران در آمریکا و خرید اوراق قرضه دولتی این کشور سخنان رؤسای بانک مرکزی در سال‌های اخیر می‌تواند جالب توجه باشد.

ولی‌ا... سیف رئیس بانک مرکزی در این ارتباط می‌گوید: متأسفانه در دولت گذشته هنگام خرید اوراق بهادار و سرمایه گذاری‌های دلاری، سهل انگاری شده و دقت کافی و احتیاط‌های لازم صورت نگرفته است.

محمود بهمنی رئیس کل سابق بانک مرکزی گفته است: خرید اوراق قرضه آمریکایی به مبلغ دو میلیارد دلار در دولت هشتم و از سوی کسی انجام شد که به مدت 12 سال معاون ارزی بانک مرکزی بود.

طهماسب مظاهری رئیس کل اسبق بانک مرکزی در گفت‌و گو با پایش قم گفت: آن زمان احمدی‌نژاد اعتقاد داشت این تحریم‌ها کاغذ پاره‌ای بیش نیستند و به همین دلیل نیز در زمینه تبدیل ذخابر ارزی به سایر واحدهای ارز آن طور که باید همکاری نکرد.

حسین قضاوی معاون بانک مرکزی هم تصریح می‌کند که همه این اوراق‌ تا سال 2011 سررسید شده و اصل و فرع آن به صورت وجوه دلاری به حساب‌های مشخص واریز شده است.

چرا نمایندگان ساکت بودند؟

سکوت نمایندگان مجلس و نهادهای نظارتی در برابر این سرمایه گذاری از ابهام‌های مهم این پرونده است که پاسخ درستی از این مجموعه‌ها طلب می‌کند؛ به ویژه نمایندگانی که بابت هر قراردادی به حق سروصدای زیادی می‌کنند بیش از بقیه در معرض این سؤال قرار دارند. در عین حال تعدادی از نمایندگان مجلس در گفت‌وگوي اختصاصی با روزنامه 19 دی سعی کرده‌اند به سؤال‌های خبرنگار ما در این باره پاسخ دهند.

منصور حقیقت پور نایب رئیس کمسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه مجلس به هیچ وجه در جریان این سرمایه گذاری نبود و بانک مرکزی بر اساس رویه خودش اقدام به سرمایه گذاری می‌کرد، گفت: مسئولان وقت باید بازخواست شوند چرا به آمریکا اعتماد کردند و روی چه حسابی این پول در آمریکا سرمایه‌گذاری شد؟

حجت‌الاسلام وحید احمدی دیگر عضو کمسیون امنیت ملی مجلس هم گفت: دولت باید بررسی کرده و مقصر را معرفی کند. هر دولتی که این اقدام را انجام داده، اشتباه کرده است.

وی در عین حال با اشاره به اینکه این اقدام آمریکا مخالف روح برجام است، گفت: دولت بایستی ضمن اینکه اشتباه را مستند به مردم اعلام می‌کند باید تلاش کند حق مردم را پس بگیرد و اجازه ندهد که آمریکایی‌ها هر غلطی که بخواهند انجام دهند.

سیدحسین نقوی حسینی سخنگوی کمسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پاسخ سؤال خبرنگار ما که چرا این سرمایه گذاری انجام شد گفت: این امر روال طبیعی بوده است می‌خواهند به جای حل مسأله برایش مقصر پیدا کنند. وی در پاسخ به این سؤال که مگر ایران و آمریکا با هم دشمن نیستند؟ چرا ایران در آمریکا سرمایه گذاری کرد؟ گفت: به جهت محدودیت‌های مالی و تحریم‌ها در آن زمان دولت قبل دنبال راهکار بود تا به شکلی تحریم‌ها دور زده شود و از صخره سخت بانکی عبور شود، دولت پیش این راهکار را انتخاب کرد.

نقوی حسینی در پاسخ به این سؤال که بر فرض صحت این ادعا آیا هیچ راه دیگری به ذهن دولت قبل نمی‌رسید؟ گفت: ممکن است راههای دیگری نیز وجود داشته باشد اما همین راه به ذهن آنان رسیده بود.

بیژن نوباوه نماینده تهران نیز با تصریح به اینکه در سال‌های گذشته هیچ زمانی رابطه اقتصادی ما با آمریکا صددرصد بلوکه نبوده و مبادلات اقتصادی با آمریکا فراز و نشیب داشته است گفت: با توجه به شناختی که از آمریکا داشتیم به خصوص در سال‌های اخیر باید اقدام درستی انجام می‌دادند.

در این میان سخنان سیدمسعود میرکاظمی که سابقه صدارت و وزارت دولت گذشته را در کارنامه خود دارد، کاملا متفاوت از بقیه است. او درست برخلاف رؤسای بانک مرکزی در دوره احمدی‌نژاد ادعا کرد: انتساب این اقدام به دولت قبل دروغ است. این اوراق در دولت اصلاحات خریداری شد و در این دولت هم بلوکه شده است!

10 ماه فرصت طلایی

صرف نظر از اینکه چرا این سرمایه گذاری در آمریکا انجام شده است، سؤال دیگری این روزها نظر کارشناسان را به خود جلب کرده است که چرا بعد از اقدام اولیه آمریکا علیه ایران این سرمایه جابه جا نشد؟

بعد از صدور رأی اولیه پرداخت غرامت در دادگاه آمریکا زمانی کوتاهی تا صدور رأی نهایی توسط دادگاه عالی آمریکا وجود داشت که می‌توان از آن به عنوان دوران طلایی باز پس گیری اموال کشور تعبیر کرد که متأسفانه از این فرصت برای خارج کردن میلیاردها دلار از اموال کشور از آمریکا استفاده نشد. آیا کسی متوجه این فرصت نبود؟ یا اینکه متوجه بودند و اقدامی نکردند؟ این سؤال از سؤالهایی است که نیازمند واکاوی است.

در این زمینه حیدر مستخدمین معاون بانک مرکزی در دولت گذشته در گفت‌وگو با خبر آنلاین با تأکید براینکه پیش از صدور رأی دیوان عالی آمریکا مبنی بر بلوکه شدن 2 میلیارد دلار منابع ارزی ایران هشدارهای لازم به مدیریت گذشته بانک مرکزی داده شده بود، گفت: مدیریت گذشته بانک مرکزی باید این هشدارها را در نظر می‌گرفت. چرا که از زمان اولین جلسات این دادگاه در مورد جرم نسبت داده شده به ایران احتمال صدور چنین رأیی وجود داشت.

وی افزود: خاطرم هست در دولت گذشته بسیاری از کارشناسان و متخصصان به بانک مرکزی هشدار می‌دادند که تنش‌ها در حال افزایش است و بهتر این است که منابع کشور جابه‌جا و یا تبدیل شود، زیرا این تهدیدها به این معنا بود که نه تنها این 2 میلیارد بلکه تمام منابع ایران در معرض تهدید ناشی از تحریم‌ها قرار می‌گیرد.

او با تأکید بر اینکه رئیس کل وقت بانک مرکزی آقای بهمنی توجهی به این هشدارها نکرد، خاطر نشان کرد: در آن مقطع می‌توان گفت سیاست بانک مرکزی مبتنی بر استانداردها و برنامه‌ریزی‌های مالی و اقتصادی نبود.

از همه مهمتر در این پرونده مکاتبات و هشدارهای کارگزاران خارجی خریدار این اوراق قرضه است مبنی بر اینکه آمریکا در پی صدور چنین رأیی است، اما با وجود این به این هشدارها توجهی نشد.

حمید بعیدی‌نژاد عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای هم معتقد است: خارج نکردن این اموال با شروع روند تحریم‌های شدید مالی و بانکی آمریکا از سال 2006 میلادی که کاملا متصور بود به تحریم بانک مرکزی می‌انجامید یک بی‌احتیاطی روشن بوده است. خارج نکردن این اموال از آمریکا از سوی مسئولان وقت قبل از سال 1387 با توجه به تلاش بی‌شمار اصحاب پرونده پترسون که به شدت دنبال یافتن منابع مالی ایران در آمریکا برای توقیف بودند، بی‌خبری و بی‌احتیاطی دیگری محسوب می‌شود.

در رابطه با دلایل این فرصت سوزی شاید توضیح طهماسب مظاهری رئیس کل پیشین بانک مرکزی بهترین توضیح باشد؛ او گفت: آن زمان احمدی‌نژاد اعتقاد داشت این تحریم‌ها کاغذ پاره‌ای بیش نیستند و به همین دلیل نیز در زمینه تبدیل ذخایر ارزی به سایر واحدهای ارزی آن طور که باید همکاری نمی‌کرد.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۶-٠٢-١٣٩۵, ٢٠:٢١

   

پر مبحث ترین ها