سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

همکلاسی‌های ماهان درس آموزگار را پس دادند

بروز شده : ۶-١١-١٣٩٢, ١٩:٠٣    نسخه چاپی    
وقتی معلمش با من تماس گرفت، رویم نمی‌شد که بگویم مشکل مالی دارم و قادر نیستم فرزندم را نزد دکترهای خوب برم. الان هم نمی‌دانم چگونه از معلمش تشکر کنم. تشکر کنم که برای پسرم سرش را تراشیده در حالی که خودم هم فکر نکنم بتوانم این کار را برای فرزند خودم انجام دهم.
زمانی که «محمد علی محمدیان» بعد از بیست و سه سال تدریس تصمیم گرفت با تراشیدن موی سر درس بدهد، انگیزه‌‌ای جز بیرون آوردن دانش آموز هشت ساله از گوشه گیری و تمسخر همکلاسی‌هایش نداشت اما روش ساده‌ای که آموزگار مریوانی در نظر گرفته بود اینقدر موثر واقع شد که آوازه درس وی را جهانی کرد.

به گزارش «تابناک»، به فاصله بیست روز از روایت خبر فداکاری معلم مریوانی برای شادکردن دل «ماهان»، دانش کلاس دومی که از بیماری و تاثیرات آشکار و دردناک آن رنج می‌برد، اکنون خبر می‌رسد که دبستان شیخ شلتوت مریوان یک کلاس دارد که همه ساکنان آن سرتراشیده‌اند؛ دانش آموزان کلاس دومی که به تاسی از معلم نام آشنای خود، سرهایشان را تراشیده و اینقدر با ماهان شبیه شده‌اند که اگر نشناسی، سخت است تشخیص دهی کدام یک از دانش آموزان به جبر بیماری متفاوت از بقیه است.

البته آموزگار کلاس با این کار مخالف بوده و پیشتر دلیل این مخالفتش را هم اعلام کرده است: زمانی که بچه های کلاس می‌خواستند موهای سرشان را بزنند، نگذاشتم چون فصل سرما بود و مریض می‌شدند.

اما مگر می‌شود آموزگاری چون محمدیان داشت و درس پس نداد؟ شاید همین علت ساده کافی بود تا دانش آموزان همه راهی را بروند که آموزگار بزرگشان رفت؛ راهی که هم دل ماهان و خانواده‌اش را شاد کرد و هم موجب شد مریوان، دبستان شیخ شلتوت و ماهان در کانون اخبار قرار گرفته و گامی به مراتب بزرگتر برای تداوم شادی ماهان برداشته شود.
شهر پر شد از بنر تقدیر و تشکر و مسئولان از آموزگار تقدیر کرده و به عیادت ماهان رفتند و کار به آنجا رسید که رئیس جمهور در دستوری به وزیر آموزش و پرورش، خواستار تقدیر از آموزگار و رسیدگی به دانش آموز بیمار شد؛ دانش آموزی که به گفته برهان، پدرش، از بیماری ناشناخته‌ای رنج می‌برد که موهایش را برده تا سری بی مو، ابرویی خالی و پلکی بی مژه برای ماهان باقی گذاشته و درد دو چندانی به همراه بیاورد.
همکلاسی‌های ماهان درس آموزگار را پس دادند

همکلاسی‌های ماهان درس آموزگار را پس دادند


پدر ماهان در حالی که همه اتفاقات خوب رخ داده را مرهون آموزگار مهربان می‌داند و درباره بیماری پسرش می‌گوید: دوسالی می‌شود به هر دکتری مراجعه کرده‌ام، جواب قانع کننده نگرفته‌ام. البته واقعیت امر این است که ماهان را پیش دکتر خوب هم نبرده‌ام؛ وضع مالی ام اینقدر خوب نیست که بتوانم فرزندم را نزد دکتر خوبی ببرم.

او می‌افزاید: وقتی معلمش با من تماس گرفت، رویم نمی‌شد که بگویم مشکل مالی دارم و قادر نیستم فرزندم را نزد دکترهای خوب برم. الان هم نمی‌دانم چگونه از معلمش تشکر کنم. تشکر کنم که برای پسرم سرش را تراشیده در حالی که خودم هم فکر نکنم بتوانم این کار را برای فرزند خودم انجام دهم.

حالا ماهان شاد است و چه بسا بر چسب‌هایی که گاه مجبور است به بینی بزند، تمیز دادنش از سایر دانش آموزان و هم سالانِ هم کلاسی ساده نباشد و این ها به این معنی است که هدف نخست محمدیان محقق شده اما هنوز نمی‌توان گفت که هدف دوم آموزگار مریوانی هم محقق شده یاخیر؛ جایی که می‌گوید: می‌خواستم با این حرکتم، ابتدا ماهان را شاد کرده و بعد قصد داشتم توجه مسئولان را به دانش آموزانی که مشکل دارند، جلب کنم.

اینجاست که باید منظر بمانیم و ببینیم که درس آموزگاری که سیل نظرات مختلف از اقصی نقاط جهان را به سمتش سرازیر کرده، در مسئولان چه اثری خواهد گذاشت؟ اثری کوتاه مدت و مقطعی یا بلند مدت و با یاد ماندنی؟
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۶-١١-١٣٩٢, ١٩:٠٣

   

پر مبحث ترین ها