سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

افزایش شانس فرزنددار شدن بیماران تحت شیمی درمانی

معاون پژوهشی پژوهشگاه رویان از اجرای 2 تحقیق جدید در این پژوهشگاه خبر داد و گفت: در حال حاضر پژوهشگران این پژوهشگاه به دنبال خاموش کردن سلول‌های منشا سلول‌های سرطانی و افزایش شانس بچه دار شدن برای بیماران تحت شیمی درمانی هستند.
دکتر عبدالحسین شاهوردی با تاکید بر اینکه سلول‌های سرطانی دارای سلول‌های منشایی هستند، افزود: در مطالعات اخیر درصدد هستیم تا با شناسایی این سلول‎‌ها، آنها را خاموش کنیم.

معاون پژوهشی پژوهشگاه رویان اظهار داشت: در این تحقیقات به دنبال این هستیم که با خاموش کردن سلول‌های منشاء سلول سرطانی از ضایعات بعدی آن جلوگیری کنیم که در این زمینه مطالعات آغاز شده است.

وی با اشاره به پروژه جدید دیگر این مرکز تحقیقاتی در زمینه پزشکی تولید مثل، خاطر نشان کرد: در پسران پس از سن بلوغ اسپرم سازی آغاز می‌شود و در صورتی که پسری قبل از سن بلوغ تحت شیمی درمانی قرار گیرد سلول‌های اصلی جنسی خود را از دست می‌دهند.

شاهوردی ادامه داد: در این راستا تحقیقاتی در دستور کار داریم که شانس بچه دار شدن دختران و پسران تحت شیمی درمانی را افزایش دهیم.

وی به بیان جزئیات این طرح پرداخت و ادامه داد: با انجماد بافت تخمدان و بیضه در محیط آزمایشگاهی، قادر خواهیم بود تا با بالغ سازی تخمک‌ها و اسپرم‌های نارس شانس بچه دار شدن در این افراد را افزایش دهیم.

شاهوردی با تاکید بر اینکه این روش یک تکنیک جدید در دنیا است، اضافه کرد: در دنیا تاکنون 2 بچه از این روش به دنیا آمده‌اند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٩-١١-١٣٩٢, ١٠:٢٢

   

پر مبحث ترین ها