سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

اردوغان؛ شیرینی فروش خیابان‌گردی که رئیس جمهور شد

وی در ادامه به سمت فوتبال رفت و در دهه هفتاد به صورت نیمه حرفه‌ای فوتبال بازی می‌کرد.
نامه نیوز: سایت روزنامه الحیات عربستان چاپ لندن در گزارشی به بررسی جوانب مختلف زندگی شخصی و سیاسی اردوغان پرداخته و می نویسد: زندگی سیاسی اردوغان شاهد بخش های برجسته‌ای بوده است.

اردوغان در تاریخ 26 فوریه سال 1954 در محله‌ای ساده‌ و در خانواده‌ای فقیر و مذهبی در شهر «ریزه» واقع در شمال شرق ترکیه به دنیا آمد. وی در مدرسه‌ای مذهبی درس خواند و در خیابان‌ها شیرینی فروخت تا بتواند هزینه تحصیل خود را کسب کند.

وی در ادامه به سمت فوتبال رفت و در دهه هفتاد به صورت نیمه حرفه‌ای فوتبال بازی می‌کرد. اردوغان در سال 1981 از دانشگاه علوم اقتصادی مرمره فارغ التحصیل شد و در سال 1976 به جنبش نجم الدین اربکان پیوست، جنبشی که اربکان مقام ارشد آن به حساب می‌آمد و توانست پس از چند سال سمت نخست وزیری را در اختیار بگیرد.

کودتای نظامی در 12 سپتامبر سال 1980، اردوغان را از فضای سیاسی ترکیه تا سال 1983 دور کرد تا زمانی که اربکان حزب رفاه را راه اندازی کرد و اردوغان در سال 1985 نماینده این حزب در استانبول شد. اردغان پس از آن و در 27 مارس سال 1994 به عنوان شهردار استانبول انتخاب شد و به لطف اقدامات و مدیریتش توانست محبوبیت بسیاری کسب کند.

پس از سقوط اربکان، اردوغان تحت فشار ارتش در سال 1997 از سمتش کناره گیری کرد و در سال 1999 به علیت خواندن یک شعر اسلامی به مدت 4 ماه زندانی و از کار سیاسی منع شد. بخشی از شعری که اردوغان در این باره خوانده بود این است: مسجد‌های ما پادگان‌های ما هستند...گنبدهای ما کلاه‌های ما....گلدسته‌های ما سرنیزه‌های ما هستند...و نمازگزاران سربازان ما...این ارتش مقدس از دین ما محافظت می کند.

در نهایت، دادگاه قانون اساسی ترکیه در سال 2001 اجازه بازگشت اردوغان به سیاست را صادر کرد و وی در 14 آگوست سال 2001 حزب عدالت و توسعه را که هم اکنون ریاست آن را بر عهده دارد، تاسیس کرد.

اردوغان برای نخستین بار در سال 2003 به سمت نخست وزیری ترکیه انتخاب شد؛ وی تاکنون در سه دوره‌ی 4 ساله متوالی سمت نخست وزیری ترکیه را بر عهده داشت.

اردوغان توانست با ارتش ترکیه که توانسته بود در نیم قرن 4 کودتای نظامی به راه بیندازد، مقابله کند؛ منتقدان و مخالفان نختست وزیر ترکیه اما اردوغان را به انحراف متهم و وی را مردی مستبد می‌خوانند.

اردوغان همچنین اصلاحات بسیاری در مسیر پیوستن کشور ترکیه به اتحادیه اروپا در قوانین اجتماعی و سیاسی این کشور اعمال کرد؛ سیاست های اردوغان در قبال اعتراضات پارک گزی اما جایگاه وی در این کشور و اتحادیه اروپا را تغییر داد و بسیاری خشونت های اعمال شده از سوی حزب حاکم و عدم پاسخگویی به خواست مردم را از دلیلی بر سیاست های استبدادی اردوغان خواندند.

افشای فساد اقتصادی سال گذشته نیز از جمله دیگر ناکامی های اردوغان در دوران نخست وزیری وی بود؛ اردوغان در پی این موضوع مجبور شد 10 نفر از اعضای کابینه خود را تغییر دهد.

حزب حاکم عدالت و توسعه طی 12 سال گذشته توانسته است در 3 انتخابات سراسری پیروز شود. اردوغان که به دلیل محدودیت‌های قانونی دیگر قادر نبود در سمت نخست وزیری ترکیه قرار بگیرد به دنبال آن است تا با تغییر قانون اساسی این کشور همچنان رئیس دولت ترکیه باقی بماند.
a
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٠-٠۵-١٣٩٣, ١۶:٢٧

   

پر مبحث ترین ها