سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

فرهادی: به بسیاری از رشته‌های دانشگاهی نیازی نیست

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در جمع دانشگاهیان دانشگاه گیلان گفت: باید به سمت دانشگاه های مهارت‌گرا حرکت کنیم.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در جمع دانشگاهیان دانشگاه گیلان گفت: باید به سمت دانشگاه های مهارت‌گرا حرکت کنیم.

فرهادی در این نشست بر ایجاد دانشگاه‌های نسل سوم تاکید کرد و گفت: جهت‌گیری دولت به طرف راه‌اندازی دانشگاه‌ها با فناوری، مهارت‌اندوزی و تولید ثروت با محوریت دانشگاه‌های مهارت‌گرا است.

وزیر علوم همچنین در مراسم افتتاح ساختمان کلاس‌های آموزشی دانشگاه گیلان که توسط نیکوکار نیک اندیش میرجعفر ابریشم‌چیان ساخته شده است اظهار کرد: دانشگاه گیلان با سابقه 40 ساله از دانشگاه‌های بزرگ و پرکار در کشور است.

وی به فعالیت 500 عضو هیئت علمی در دانشگاه گیلان اشاره کرد و افزود: 40 درصد از دانشجویان دانشگاه گیلان در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا تحصیل می‌کنند.

وی با بیان اینکه حدود یک‌هزار دانشجو دکترا در دانشگاه گیلان تحصیل می‌کنند، تصریح کرد: توسعه کمی و کیفی در دانشگاه‌ها حائز اهمیت است.

فرهادی تحقق توسعه پایدار را مرتبط با توسعه کیفی در دانشگاه‌ها دانست و گفت: منابع انسانی باید کیفی باشند و رشد کنند و این امر از طریق دانشگاه‌ها امکان پذیر است.

وی با اشاره به عدم نیاز به بسیاری از رشته‌های آموزشی در دانشگاه‌ها خاطرنشان کرد: رشته‌های تحصیلی باید مناسب با نیاز کشور و منطقه باشد و تحصیلات تکمیلی و عالی در این زمینه آموزش داده شود.

وزیر علوم افزود: دانشگاه‌های نسل سوم را باید داشته باشیم و جهت‌گیری دانشگاه‌ها به طرف فناوری، مهارت‌اندوزی و تولید ثروت باشد.

وی با اشاره به اینکه ایجاد دانشگاه‌های مهارت‌گرا باید مورد توجه باشد، یادآور شد: دانشگاه‌ها باید در زمینه محیط زیست، آب و پسماند قطب برطرف کردن مشکلات در جامعه باشند.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، فرهادی خاطرنشان کرد: باید به طرف توسعه تحقیقات پیش برویم و ارتباط با صنعت، کشاورزی و همکاری با ارگان‌ها حائز اهمیت است.

وی بر استفاده از امکانات دیگر نهادها در راستای توسعه پارک‌های علم و فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان در دانشگاه‌ها تاکید کرد و گفت: دولت مکلف به تهیه امکانات در دانشگاه‌ها است، اما استفاده از خیران و کمک گرفتن از فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها مهم است.

وزیر علوم موضوع هبه و وقف در دانشگاه‌ها را مهم خواند و متذکر شد: در محیط‌های دانشگاهی کمک خیران برای حمایت علمی دانشمندان حائز اهمیت است.

وی در خاتمه همچنین از اقدام خیرخواهانه دکتر میرجعفر ابریشم چیان در جهت ساخت مجموعه آموزشی ساختمان کلاس ها تقدیر کرد.

محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با حضور در دانشگاه گیلان ساختمان کلاس های خیرساز و سالن ورزشی سرپوشیده این دانشگاه را افتتاح کرد.

مساحت ساختمان کلاس های دانشگاه گیلان که امروز افتتاح شد، 3200 متر مربع وشامل 23 کلاس درس ویژه برای دانشجویان این دانشگاه است که در پردیس اصلی دانشگاه گیلان توسط خیر آموزش عالی دکتر میرجعفر ابریشم چیان احداث شده است

برای احداث این مجتمع که ظرفیت هر کلاس آن 40 تا 50 نفر است، بیش از 3.5 میلیارد تومان اعتبار هزینه شده است.

همچنین بهره برداری از سالن ورزشی سرپوشیده فجر2 نیز که در پردیس اصلی این دانشگاه واقع شده و 1800 متر مربع مساحت دارد و به صورت چندمنظوره در رشته های فوتسال، هندبال، والیبال، بسکتبال و بدمینتون مورد استفاده قرار می گیرد، آغاز شد.

گفتنی است عملیات احداث این سالن ورزشی از سال 1390 آغاز شده بود.

 

 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢١-١٠-١٣٩٣, ٠١:٠٩

   

پر مبحث ترین ها