سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

زني که ۳۶۰۰ سال پيش جراحي مغز شده بود/ تصاویر

پزشکان باستاني با ايجاد حفره روي مغز بيماران خود بيماري‌هايي چون تشنج، سردرد و اختلالات رواني را درمان مي‌کردند و اين عمل جراحي بسيار دشوار و دردآور بوده است.
  باستان‌شناسان چيني پس از کشف جسد موميايي شده يک زن که 3600 سال پيش مي‌زيست در جريان تحقيق و آزمايش پي بردند که اين زن 40 ساله تحت عمل جراحي مغز قرار داشته است.

به نوشته ايران، جسد اين زن چيني در کنار چند مرده موميايي شده ديگر در مقبره‌اي واقع در حاشيه يک رودخانه در غرب چين پيدا شده است. باستان‌شناسان مي‌گويند با مته‌اي جمجمه اين زن را سوراخ کرده‌اند و وجود سوراخي روي جمجمه انجام يک جراحي مغز را نشان مي‌دهد. پزشکان باستاني با ايجاد حفره روي مغز بيماران خود بيماري‌هايي چون تشنج، سردرد و اختلالات رواني را درمان مي‌کردند و اين عمل جراحي بسيار دشوار و دردآور بوده است.آزمايش‌هاي انجام شده روي موميايي نشان مي‌دهد اين زن يک ماه پس از عمل جراحي مرده سپس موميايي شده است. کنار اين موميايي 15 موميايي ديگر هم که از افراد بزرگسال و کودک بوده‌‌اند، پيدا شده است و اکثر موميايي‌ها، درون تابوت‌هايي چوبي قرار داشتند. باستان‌شناسان چيني مي‌گويند در اين مقبره 330 گور وجود دارد و عمليات حفاري همچنان ادامه دارد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۶-١١-١٣٩٣, ١١:٢٣

   

پر مبحث ترین ها